BOOK CHAIN PROJECT

BOOK CHAIN PROJECT

Dbamy o pochodzenie naszego papieru

Nasza firma uczestniczy w projekcie Book Chain, który weryfikuje pozyskiwanie papieru i dba o jego jakość. Projekt opiera się na narzędziach Forest Sourcing, które zbierają i analizują pochodzenie włókien drzewnych używanych w produkcji papieru i tektury, pomagając wydawcom zidentyfikować odpowiedzialne źródła leśne dla ich książek. Projekt zawiera dane dotyczące ponad 3000 marek papieru i tektury z 300 papierni na całym świecie.

Aby pociągać producentów do odpowiedzialności za środowisko i skłonić ich do poprawy jakości i kompletności, akceptujemy tylko dane od producentów papieru, którzy dostarczają pełną listę źródeł leśnych dla określonej marki papieru.

– Korzystając z naszej oceny ryzyka związanego z lasami, identyfikujemy kraje, które stwarzają wysokie ryzyko nielegalnego lub niszczącego wycinania lasów (kraje wysokiego ryzyka) oraz kraje, które mogą działać jako kanały dla włókien z krajów wysokiego ryzyka (kraje ryzyka przeładunkowego). Gatunki drzew są również sprawdzane na Czerwonej Liście IUCN i załącznikach CITES pod kątem ich stanu ochrony.

– Każde źródło leśne otrzymuje ocenę w trójstopniowym systemie gwiazdek, gdzie 1 oznacza najgorszą, a 5 najlepszą. Po ocenie pochodzenia artykułu przypisujemy mu ocenę jakościową, zwykle najniższą – co najmniej jedno ze źródeł pochodzenia jest nieznane.

– Papiery wyprodukowane w krajach wysokiego ryzyka lub w krajach ryzyka przeładunkowego są dalej sprawdzane za pomocą mikroskopowej analizy włókien. Próbka od producenta papieru jest wysyłana do niezależnego laboratorium badawczego, które dostarcza szczegółowego raportu na temat rodzajów miazgi i gatunków drzew w próbce. Porównując wyniki z dostarczonymi danymi, sprawdź, czy są one dokładne. Ponadto przez cały rok wykrywamy papiery czekowe na podstawie próbek pochodzących z drukarek i gotowych książek.

– Źródła lasów zmieniają się w czasie, więc powyższe kroki są powtarzane co 12 miesięcy, aby zachować informacje, stopnie i wyrywkowe kontrole. Wydawcy są automatycznie powiadamiani o aktualizacji ocen.

"OPOLGRAF" SPÓŁKA AKCYJNA realizuje projekt dofinansowany z Programu Re-Open UK pn „Inwestycje w firmie OPOLGRAF S. A. jako odpowiedź na negatywne skutki brexit” Celem projektu jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom brexit-u. Realizacja projektu wpłynie na poprawę jakościową i kolorystyczną końcowych produktów poprzez bardziej precyzyjne i dokładne punkty rastrowe o znacznie ostrzejszych krawędziach, a także dużo większą odpornością na ścieranie w procesie produkcyjnym. Poprzez realizację projektu Wnioskodawca będzie w stanie zrekompensować wzrost kosztów w handlu ze Zjednoczonym Królestwem. Wartość ogółem projektu 254 610,00 EUR z tego wkład Funduszy Europejskich 199 000,00 EUR