Pomagamy Ukrainie – drukujemy książeczki dla ukraińskich dzieci

Od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022, próbujemy pomagać w różny sposób naszym przyjaciołom z Ukrainy, poprzez organizacje pomocy humanitarnej, przez zakwaterowanie i zatrudnienie uchodźców.

Jako drukarnia wiemy, jak ważna jest książka w życiu dziecka, zwłaszcza dla dziecka które uciekło przed wojną, dlatego postanowiliśmy nawiązać współpracę z Fundacją Edukacja dla Demokracji oraz z wydawnictwami ukraińskim, które udostępniły materiały do druku książek dla dzieci. Zorientowaliśmy się, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na książeczki w języku ukraińskim dla dzieci uchodźczych. Społeczności lokalne nie są w stanie samodzielnie odpowiedzieć na tę potrzebę (w odróżnieniu od takich potrzeb jak wyżywienie, schronienie, opieka medyczna czy produkty higieniczne). Książeczki dla ukraińskich dzieci, przebywających obecnie w Polsce, nie tylko pozwalają im zapewnić bezpieczne warunki fizyczne i psychologiczne. Pomagają też zachować prawo tych dzieci do edukacji i rozrywki w ich własnym języku. Chcemy działać na rzecz integracji dzieci ukraińskich w polskim społeczeństwie oraz zadbać o to, aby mogły zachować swój język i kulturę.

Wybrane tytuły opowiadają o domu rodzinnym oraz bajkach i rymowankach. Pierwszy tytuł to: „Abecadło rodzinnego domu. Opowieści Antosi”. Książka opowiada o wszystkim, co otacza dziecko od najmłodszych lat. Jest to rodzaj alfabetu rodzimego domu, od którego zaczyna się wielki świat każdego dziecka. Ten rodzinny dom, który jest pełen miłości, lekki, dobry i fikcyjny. Gdzie św. Mikołaj może przez cały rok zostaw swój płaszcz, wysadzany srebrnymi gwiazdami, w starej szafie stojącej w korytarzu. Kolejna książeczka to „Tęczowa dróżka” – Bajki / rymowane wierszyki dla dzieci w wieku przedszkolnym o różnej tematyce: O myszce zbierającej ziarno na zimę, tęczowej dróżce, wężu i niedźwiadku, niedźwiedź i mydło, Dynia i arbuz, Marchewka, Pomidor itd.

W projekt zaangażowanych było kilka firm: Opolgraf S.A., Grafikus, Igepa, Pracownia Wydawnicza oraz Ukraiński Instytut Książki wraz z Fundacją Edukacja dla Demokracji. Każda książka została wydrukowana w nakładzie 1000 sztuk, następnie rozdystrybuowano je na terenie Opolszczyzny do punktów, w których znajdują się osoby uciekające z Ukrainy.

Firma OPOLGRAF SPÓŁKA AKCYJNA realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Promocja nowego produktu poligraficznego na rynkach międzynarodowych”. Celem projektu jest podniesienie konkurencyjności Firmy w skali krajowej i międzynarodowej poprzez wprowadzenie nowych produktów do oferty firmy. Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia innowacyjności firmy i jej oferty, a tym samym wpłynie na podniesienie atrakcyjności regionu województwa opolskiego. Wartość projektu: 601 250,00 zł. Dofinansowanie projektu z UE: 336 700,00 zł.